Meet the Company
Administration
-
Adam Anderson
Finance CoordinatorMonique Austin
Director of Equity, Diversity, Inclusion, and Anti-RacismAnita Horne Lawlor
Director of Finance and AdministrationNicole Lang
Executive Assistant/Board LiaisonKate Liberman
Executive DirectorKaren O’Malley
Staff AccountantMontana Palmer
Human Resources ManagerArtistic and Mabel T. Woolley Literary Department
-
Wensley Sarkar Bynoe
Director of Community EngagementTatyana-Marie Carlo
Resident Company Member, Resident Associate, and MFA Faculty, DirectingCurt Columbus
The Laura H. Harris Artistic Director and MFA Professor of the Practice, Directing/DramaturgyTaavon Gamble
Resident Company Member, Resident Associate, Teaching Artist, and MFA Faculty, Physical TheaterMarta V. Martínez
Resident ArtistBrian McEleney
Associate Director, Resident Company Member, and Brown/Trinity Rep Founding DirectorMichael McGarty
Resident ArtistBrian Mertes
Associate Director and MFA Head of DirectingDeborah Salem Smith
Playwright in Residence and MFA Faculty, PlaywritingJude Sandy
Associate Director and Resident Company MemberRachael Warren
Resident Company Member, Literary Affiliate, Teaching Artist, and MFA Faculty, SingingGia Yarn
Artistic ProducerAudio
-
Ayden Courage
Sound ApprenticePeter Sasha Hurowitz
Sound EngineerZachary Locke
Sound Board OperatorCat Slanski
Sound TechnicianBrown-Trinity MFA
-
Shura Baryshnikov
MFA Head of Movement and Physical TheaterNic Benacerraf
MFA Faculty, DramaturgyStephen Berenson
Resident Company Member and Brown/Trinity Rep Founding DirectorAngela Brazil
Resident Company Member, Director of Brown/Trinity Rep MFA Programs, and Associate Professor of the Practice, SpeechJayna Brown
Chair of the Department of Theatre Arts and Performance StudiesSiobhan Brown
MFA Faculty, Liberatory StrategiesBarbara Casey
MFA Faculty, Alexander TechniqueJeremy Chiang
MFA Technical DirectorRachel Christopher
Resident Company Member and MFA Assistant Professor of the Practice/ActingMichael Cline
MFA Technical SupervisorJackie Davis
Resident Company Member, Teaching Artist, and MFA Faculty, Physical TheaterCarol Gill
MFA Faculty, Voice and Alexander TechniqueBrandon Green
MFA Faculty, MovementAnne L. Harrigan
MFA Production ManagerSammi Haskell
MFA Program CoordinatorMycah Hogan
MFA Faculty, Physical TheaterJill Jann
MFA Academic CoordinatorAngie Jepson
MFA Faculty, Physical TheaterMelissa Kievman
MFA Creative Producer, Professional DevelopmentAndrew March
MFA Assistant Technical DirectorLuke Morrison
MFA Costume Shop DirectorTristen Moseley
Assistant Production ManagerHillary Nicholson
MFA Faculty, SingingMax Rosenak
MFA Faculty, Voice and SpeechAnne Scurria
Resident Company Member and MFA Faculty, ActingSophia Skiles
MFA Head of ActingBen Steinfeld
MFA Faculty, ActingStephen Thorne
Resident Company Member and MFA Faculty, ActingDavid Valdes
MFA Faculty - Directing and DramaturgyRichard Waterhouse
MFA Faculty, On-Camera TrainingPatricia Ybarra
MFA Professor of Theatre Arts and Performance Studies, DramaturgyBuilding Operations
-
Kaii Almeida
Assistant Director of Facilities and SecurityAnthony DaSilva
HousekeeperStephen Davis
HousekeeperJoao De Santos
Facilities AssistantSean Hardison
Security & Property AssistantChris Kinsella
Security & Property Assistant and House Services AssociateKeith Nunes
Facilities AssistantPatrick Quinn
HousekeeperTyrone Robinson
Facilities AssistantShawn Williams
Security & Property SupervisorCostumes
-
Ben Aranda de Planque
Costume Craft Artisan/StitcherAmanda Downing Carney
Costume Shop DirectorAlyssa Karnes
First Hand & Crafts ArtisanHanh Rioux
Costume ApprenticeDustin Thomas
Costume Technician and House Services AssociateWilliam Young
Cutter/Draper & Shop SupervisorTiffany Zellner
Hair & Makeup Artisan, Teaching Artist, and BartenderDevelopment
-
Emily Atkinson
Grants WriterJennifer Canole
Director of Institutional AdvancementBrad Delzer
Associate Director of Individual GivingAllison Hall
Advancement ManagerCourtney-Ann Stockard
Donor Services AssociateEducation and Accessibility
-
Emma Becker
Education Programs CoordinatorDaniel Begin
Associate Education DirectorJordan Butterfield
Director of Education & AccessibilityAm Wyckoff
Education ApprenticeHouse Services
-
Mia Barnes
House Services AssociateJack Becker
Lead BartenderTaylor Goodrich
House Services Associate and BartenderAmanda Hallam
BartenderJon Hart
House Services AssociateTammy Knight-Gallant
BartenderKelly McDonald
ReceptionistKatherine Niedzwiadek
House Services AssociateMegan Nussle
House Services AssociateDaniel Perkins
House Services Associate and Sensory Friendly ConsultantRobin Silva
House Services AssociateSuzanne Tidwell
House Services ManagerLighting
-
Ian Gale
Light Board OperatorLovanni Gomez
Lighting SupervisorAlex MacBeth
Assistant Lighting SupervisorReina Makimura
Lighting ApprenticeMaddie Simmons
Light Board OperatorMarketing and Communications
-
Kris Laliberte
Marketing ApprenticeNikki Leite
Graphic DesignerMarisa Lenardson
Photo & Video Content ManagerJulia Reyes
Assistant Director of Marketing and SalesNatasha Samreny
Director of Marketing and CommunicationsLaura Weick
Communications SpecialistProduction
-
Ania Briscoe
Production and Stage Management ApprenticeBethany Fitch
Company ManagerDestiny Hyman
Production AssistantZoe Knutsen
Production AssistantGabriela López Ruiz
Production AssistantJennifer McClendon
Producing DirectorOlivia Tighe
Production AssistantProperties
-
Megan Frye
MFA Props SupervisorS. Michael Getz
Props SupervisorTiago Rodrigues
Assistant to Props SupervisorScenery